For event details in English, check this link!
Discussions will be held in Swedish or English, depending on the participants, ensuring an inclusive environment.
Hur hänger psykisk hälsa, rörelse och inkludering ihop – och varför är det verksamhetskritiskt?
Välkommen på medlemsfrukost i Stockholm! Tisdag den 27 maj plockar vi upp tråden från
Fredagskunskapen den 23 maj och fördjupar diskussionen om
Mental hälsa/välbefinnande på arbetsplatsen – en del av Diversity Month.
Kom och dela dina tankar, ställ frågor och få nya perspektiv på ämnet – samtidigt som du knyter kontakter med andra medlemmar!
Vad kan du förvänta dig?
08:00-08:20| Incheckning och frukostmingel.
08:20–08:40| Välkomsthälsning av vår medlemsvärd TCS Sweden och en kort introduktion till Diversity Charter Sweden. Därefter en sammanfattning av dagens ämne.
Talare: Anna Carlsson Sigstedt - Generalsekreterare - Diversity Charter Sweden
Talare: Johan Myrvoll – Local Delivery Head – TCS Sweden
Talare: Jenny Anderson - HR Manager – TCS Sweden
08:40–09:25| Smågruppsamtal, gärna som Walk & Talk om vädret och hälsan tillåter.
09:25-09:45| Avslutning och gemensam sammanfattning.
Tips! Missade du Fredagskunskapen eller vill se den igen? Som alltid finns sändningen att se i efterhand på vår
YouTube-kanal. Ett bra sätt att förbereda sig – och få ännu mer ut av samtalet.
Ta gärna hjälp av våra tre reflektionsfrågor.
- Vilka är dina viktigaste takeaways?
- Vad kan du använda dig av i din verksamhet?
- Vad ser du som utmaningar i din verksamhet?
Att stanna upp och reflektera gör det enklare att omsätta kunskapen i praktiken – och ta steg mot en mer inkluderande arbetsplats.
Delta kostnadsfritt
Evenemanget är gratis för medlemmar i Diversity Charter Sweden – och öppet även för organisationer som är nyfikna på ett medlemskap.
Sprid gärna vidare! Bjud in kollegor i Stockholmsregionen som kan ha nytta av att delta. Ju fler vi är, desto mer kan vi tillsammans driva arbetet för ökad mångfald och inkludering.
Tips! Nätverka digitalt
Gå med i vår regionala
LinkedIn-grupp i Stockholm! Där kan du fortsätta dela tankar och erfarenheter – tillsammans med andra som också vill göra skillnad.